29.02.2016

Historia spotkań z Górnikiem Łęczna

Do tej pory Podbeskidzie z zespołem z Łęcznej mierzyło się 12 razy - zarówno w Ekstraklasie jak i na jej zapleczu. Bilans tych spotkań wychodzi na remis - zarówno punktowy jak i bramkowy.
Póki co więcej starć miało miejsce w I Lidze, gdzie lepsi okazali się Górnicy. Spośród ośmiu meczów wygrali cztery, trzy zremisowali i jeden przegrali. Na małą liczbę bramek w tych pojedynkach kibice narzekać nie mogli, bo padło ich aż 27! Najczęstszym wynikiem był wówczas remis 2:2, bo w takim właśnie stosunku kończyły się wszystkie mecze, w których obydwie ekipy dzieliły się punktami. Pierwsze spotkanie odbyło się w sezonie 2002/03 w Bielsku-Białej i - nie inaczej - padł wtedy remis 2:2. Pierwszą bramkę w historii tych pojedynków zdobył Grzegorz Więzik, który dał prowadzenie TSP już w 2 minucie spotkania. 21.05.2011, Bielsko-Biała. Pierwsze wygrane spotkanie TSP nad Górnikiem Łęczna. Marek Sokołowski zdobył jedną z bramek, a mecz zakończył się wynikiem 3:1.
Pojedynki na poziomie Ekstraklasy przemawiają już jednak za piłkarzami Podbeskidzia: cztery spotkania, trzy zwycięstwa i jeden remis przy bilansie bramkowym 4:1. Ostatnie starcia z Górnikiem Łęczna muszą być więc wspominane bardzo dobrze m.in. z takich powodów:  ostatnie spotkanie obydwu zespołów w Łęcznej – Wygrana Podbeskidzia 2:1 była pierwszą ligową wygraną Górali pod wodzą trenera Roberta Podolińskiego, który debiutował zresztą tym meczem na ławce trenerskiej TSP w EkstraklasieW minionym sezonie Górale mierzyli się z Górnikiem aż trzy razy, a dwie wygrane i jeden remis to bardzo dobry bilans. Drugie spotkanie w Bielsku-Białej zostało chyba najlepiej zapamiętane, gdyż po nim TSP zagwarantowało sobie utrzymanie w Ekstraklasie. Gola w ostatniej minucie zdobył Bartłomiej KoniecznyŁączny bilans pojedynków TSP - Górnik Łęczna to 16 spotkań, 4 zwycięstwa TSP, 4 remisy, 4 zwycięstwa Górnika Łęczna, przy bramkach 16-16.