18.03.2016

Historia spotkań z Górnikiem

Podbeskidzie do tej pory 12 razy mierzyło się z zabrzańskim zespołem i były to mecze zarówno ligowe (Ekstraklasa i I Liga) jak i w ramach krajowego pucharu. Pierwszy mecz na linii TSP - Górnik Zabrze został rozegrany w sezonie 2009/2010, kiedy to obydwa zespoły występowały na zapleczu Ekstraklasy. Zabrzanie pokonali wówczas Górali 1:0 na własnym terenie po trafieniu Alesa Besty z 19 minuty. Rewanż w Bielsku-Białej również nie był dla TSP udany - trafienie Marcina Wodeckiego, późniejszego piłkarza Podbeskidzia z 4 minuty meczu ustawiło spotkanie i po jednobramkowym zwycięstwie to zabrzanie zainkasowali komplet punktów. Wśród obecnych piłkarzy Podbeskidzia obydwa spotkania pamiętać może Dariusz Kołodziej, który w obydwu wybiegł w podstawowym składzie. W tamtym sezonie Górnik awansował i na kolejne mecze czekać musieliśmy do sezonu 2011/12, już w Ekstraklasie. Pierwszy rozegrany został przy Rychlińskiego i padł wówczas remis 1:1. Był to więc pierwszy punkt Górali w starciach z Górnikiem, a zapewnił go golem z 80 minuty Adam Cieśliński.Premierowe zwycięstwo z Górnikiem przyszło w sezonie 2012/13, kiedy to fantastycznie walczące wiosną Podbeskidzie pokonało rywali z Zabrza 1:0, a zdobywcą bramki był nie kto inny jak Robert Demjan, późniejszy król strzelców rozgrywek.  Ostatnie potyczki TSP z Górnikiem wywoływały sporo emocji, których dostarczały przede wszystkim gole - w ostatnich czterech meczach padło ich aż 17! Kibice Górali świetnie pamiętają dwa poprzednie mecze przy Roosvelta: zwycięstwo 4:2 w Pucharze Polski oraz remis 3:3 i piękne bramki Damiana Chmiela i Bartosza Śpiączki. W pierwszym meczu tego sezonu Podbeskidzie nie miało większych problemów z wywiezieniem z Zabrza kompletu punktów, a przyczynił się do tego m.in fantastyczny gol Adama Mójty: Bilans gier na ten moment wychodzi jednak na korzyść Górnika: 12 spotkań, 3 zwycięstwa TSP, 2 remisy i 7 wygranych zabrzan, przy bilansie bramkowym 21-13 na ich korzyść.