28.11.2015

Legia Warszawa: historia spotkań

Pomimo pamiętnej przegranej w Warszawie na początku sezonu, kibice Podbeskidzia nie powinni mieć złych wspomnień z meczów z Legią zwłaszcza w Bielsku-Białej. Mecze pomiędzy Legią a Góralami rozgrywane są dopiero od momentu gdy bielszczanie awansowali do Ekstraklasy, czyli od sezonu 2011/2012. Wtedy to miało miejsce jedno z piękniejszych wydarzeń w historii Podbeskidzia: 10 września 2011 roku, w szóstej kolejce Ekstraklasy, Podbeskidzie grało w Warszawie i choć skazywane było na pożarcie to przywiozło ze stolicy komplet punktów. To było pierwsze zwycięstwo drużyny z Bielska-Białej w Ekstraklasie! Wygraną 2:1 zapewniły trafienia Tomasza Górkiewicza oraz Sylwestra Patejuka jeszcze w pierwszej połowie meczu. Kontaktową bramkę dla legionistów zdobył Ivica Vrdoljak, ale tylko na tyle stać było Legię tego dnia.Rewanż w Bielsku-Białej nie był już tak radosny, Legia odbiła sobie jesienną porażkę i wygrała 1:0 po golu Rafała Wolskiego. Wynik mógł być wyższy, ale strzał Danijela Ljuboji z rzutu karnego obronił Richard Zajac.
Sezon 2012/2013 to dwie przegrane Podbeskidzia – zarówno w Warszawie (1:3) jak i w Bielsku-Białej (1:2). Choć Podbeskidzie nawet nie zdołało uzyskać remisu w obu meczach z Legią to zostawiło po sobie w obu meczach bardzo dobre wrażenie. Niestety za to jak wiadomo punktów się nie przyznaje. Szczególnie blisko korzystnego rezultatu było w pierwszym spotkaniu na Łazienkowskiej. Goście prowadzili po bramce Roberta Demjana od 12 minuty. Taki wynik utrzymywał się jeszcze na osiem minut przed końcem gry, ale w samej końcówce obrona Górali nie  wytrzymała naporu. W 83 i 86 minucie do bramki Zajaca trafiali odpowiednio Michał Żyro i Dominik Furman, a doliczonym czasie gry bramkę zdobył także Miroslav Radovic.
Robert Demjan jedyną bramkę dla Podbeskidzia zdobył także w mecz w Bielsku-Białej, doprowadził wówczas do wyrównania (wcześniej dla Legii trafił Saganowski), ale remis widniał na tablicy wyników tylko przez 120 sekund – tyle zajęło bowiem Legii zdobycie drugiej, zwycięskiej, bramki.Ciekawym przypadkiem, porównywalnym z obecną sytuacją Podbeskidzia może być sezon 2013/2014, wówczas prowadzeni przez Czesława Michniewicza Górale sromotnie przegrali w Warszawie aż 4:0. W rewanżu bielszczan prowadził już inny szkoleniowiec, Leszek Ojrzyński, i Podbeskidzie wygrało ten mecz po bramce z 89 minuty Aleksandra Jagiełło będącego wówczas na wypożyczeniu… właśnie z Legii. Oby ta sytuacja, że po wysokiej porażce w Warszawie, w Bielsku-Białej udaje się rewanż, miała swoją powtórkę już jutro.A tak bramkę zwycięską bramkę zdobył Aleksander Jagiełło.Drużyna Podbeskidzia za czasów Leszka Ojrzyńskiego miała swego rodzaju patent na Legię w ligowych meczach w Bielsku-Białej. W 2014 roku stołeczny klub znów spod Klimczoka wyjechał bez punktów. Gole zdobywali wówczas Anton Sloboda i Maciej Korzym, jedyną odpowiedzią było trafienie Orlando Sa ustalające wynik na 2:1.
W tym samym sezonie po raz kolejny wyprawa po punkty do Warszawy spełzła na niczym. Przegrana 3:0 nie pozostawiła wątpliwości kto był lepszy w tamtym spotkaniu (gole: Ryczkowski, Duda z rzutu karnego i Sa). Pod wodzą trenera Ojrzyńskiego Podbeskidzie jeszcze dwukrotnie mierzyło się z Legią – w półfinale Pucharu Polski. Sprawa została rozstrzygnięta już w pierwszym meczu na Stadionie Miejskim, w którym goście z Warszawy wygrali 4:1, rewanż był tylko formalnością: po dwóch bramkach Marka Saganowskiego awans legionistów do finału został przypieczętowany.
Drużyna Podbeskidzia przed meczem w 1/2 finału Pucharu Polski z Legią  Warszawa w Bielsku-Białej.I tu dochodzimy w historii potyczek Podbeskidzia z Legią do najtrudniejszego momentu: w tym sezonie, w 2. kolejce Ekstraklasy Górale fatalnie zaczęli mecz od samobójczej bramki już w w czwartej minucie, przed przerwą trafiali jeszcze Nikolić i Kucharczyk, w drugiej połowie strzał życia oddał Michał Żyro, a wynik na 5:0 ustalił Ondrej Duda.Obecnie jednak Podbeskidzie prezentuje się znacznie lepiej niż na początku sezonu i na pewno ambicji i zaangażowania zawodnikom nie zabraknie żeby zrehabilitować się za tą bolesną przegraną.