Spotkanie Koordynatorów Śląskich klubów

To już drugie tego typu spotkanie, o tematyce szkolenia dzieci i młodzieży, które tym razem odbyło się w sali konferencyjnej Stadionu Miejskiego w Bielsku-Białej. 

Całość rozpoczęli dzisiejsi gospodarze czyli prezes TSP Tomasz Mikołajko oraz szef Beskidzkiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej Czesław Biskup, którzy wyrazili radość z możliwości organizacji tego spotkania właśnie w Bielsku-Białej na Stadionie Miejskim. Po oficjalnym przywitaniu przez do części teoretycznej przystąpili już prelegenci. 

Prelegentami tego wydarzenia byli Damian Galeja wiceprzewodniczący Wydziału Szkolenia w Śląskim Związku Piłki Nożnej, przewodniczący tegoż wydziału Paweł Grycmann oraz szef Akademii Podbeskidzia Andrzej Wyroba. 

Pierwszym poruszonym przez Damiana Galeję tematem były kwestie organizacyjne rozgrywek A1 i A2 juniorów i juniorów starszych. Po zabraniu głosu przez salę prelegenci przeszli do kolejnego zagadnienia. Paweł Grycmann w swojej części wykładu poruszył temat badań motorycznych młodych adeptów piłki nożnej. Na konkretnych przykładach zaprezentowano uczestnikom spotkania możliwości jakie dają wyniki takich badań, dzięki czemu można podjąć konkretne już plany działań treningowych i fizjoterapeutycznych w różnych przypadkach. "Tego typu badania powinny być nieodłącznym elementem szkolenia. Mamy w Akademii Wychowania Fizycznego możliwości, aby te badania przeprowadzać i mocno do tego zachęcam". Dzięki współpracy katowickiego AWF i ŚZPN, kluby z naszego województwa mają możliwość przeprowadzenia serii takich badań po znacznie obniżonej cenie. 

Po wystąpieniach poprzedników do swojej prezentacji przeszedł Andrzej Wyroba. Szef Akademii Podbeskidzia szczegółowo i wyczerpująco przedstawił uczestnikom spotkania strukturę całej akademii naszego klubu, począwszy od Przedszkolaków Podbeskidzia, poprzez kluby i szkółki partnerskie, aż po Szkołę Mistrzostwa Sportowego. Ważnym punktem całej prezentacji była część na temat systemu szkolenia Soccer Skills PRO, na której opiera się system szkolenia w młodzieżowych zespołach TS Podbeskidzie. 

Prezentacja składała się z dwóch części. Pierwsza z nich traktowała o systemie szkolenia, czyli narzędziu jakie mamy do dyspozycji w postaci systemu Soccer Skills PRO Team oraz Soccer Skills Pro. Zaprezentowaliśmy koordynatorom innych klubów na czym polega praca w naszej akademii, jakie mamy cele, założenia. Pokazaliśmy samo narzędzie, jak funkcjonuje komunikacja wśród szkoleniowców, z samym zawodnikiem i rodzicami oraz wiele innych niuansów z codziennej pracy szkoleniowej. Chcemy dzielić się naszą wiedzą, pokazywać jak działa to u nas. Każdy klub pracuje oczywiście zgodnie z własną wizją. My tego nie negujemy, prezentujemy jednak jak wygląda to w naszym przypadku, mając jednocześnie nadzieję, że podobnie będą działali inni. W drugiej części prezentacji wywołaliśmy zaś dyskusję na temat ostatniego etapu szkolenia, czyli U-19 i U21. Tak naprawdę u nas, w Polsce tego etapu nie ma. Tak naprawdę w tym wieku, po zakończeniu etapu juniora, od razu trzeba określić przydatność danego zawodnika. Można to oczywiście oprzeć również o drugi zespół, jednak musi to wszystko działać na odpowiednim poziomie. - podsumował Wyroba. 

W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele klubów ze szczebla Ekstraklasy, I Ligi, II Ligi oraz wiodących szkółek piłkarskich naszego województwa. 

MENU