07.10.2016

Kolejny rywal: Stal Mielec

Już w sobotę Podbeskidzie spotka się ze Stalą Mielec w meczu, który uświetni otwarcie Stadionu Miejskiego.Stal Mielec to zespół, którego nazwa wciąż jeszcze robi wrażenie na kibicach pamiętających największe sukcesy tego klubu w latach siedemdziesiątych. Dwukrotny mistrz kraju (1973 i 1976) i wicemistrz w 1975 roku. Barwy Stali reprezentowali w tamtych czasach tacy zawodnicy jak Jan Domarski, Grzegorz Lato, Andrzej Szarmach, którzy stanowili także o sile osiągającej sukcesy reprezentacji Polski. Na stadionie w Mielcu gościły takie firmy jak Real Madryt  lub Hamburger SV (w rozgrywkach Pucharu UEFA w 1976). Ostatni znaczący sukces mieleckiej drużyny to finał Pucharu Polski osiągnięty w roku 1990, ale był to już łabędzi śpiew dawnej potęgi. Efekt trwającego w latach 90' upadku nastąpił w roku 1997, wtedy to występująca na zapleczu ekstraklasy Stal wycofała się z rozgrywek.Obecnie trwa odbudowa dawnej potęgi klubu z Mielca, która zaczęła się w sezonie 1998/99 od startu w rozgrywkach V ligi i już po roku udało się awansować do IV ligi. Droga powrotna do I ligi zajęła Stali osiemnaście lat – w 2016 roku w Mielcu świętowano awans po wygranej 3:0 z ROW-em Rybnik.W aktualnych rozgrywkach Stal płaci jak na razie wysoką cenę za brak doświadczenia na tym szczeblu. Przez dziesięć kolejnych spotkań mielczanom nie udawało się zwyciężyć i dopiero jedenasty mecz, sprzed tygodnia ze Zniczem Pruszków przyniósł pierwszy triumf. Wygranej nie doczekał na stanowisku trenera Janusz Białek, który został dymisjonowany 20 września. Do kolejnych spotkań Stal przygotowywała się pod okiem trenerów-asystentów Macieja Serafińskiego i Bogusława Wyparło, przed laty znakomitego bramkarza. 1 października posadę trenera zespołu Stali objął Zbigniew Smółka – mecz z Podbeskidziem będzie jego oficjalnym debiutem na ławce trenerskiej.W meczu, w którym Stal przekazała czerwoną latarnię Zniczowi Pruszków, o wyniku 3:1 zdecydowały ostatnie minuty, w których nasi najbliżsi rywale zdołali zdobyć trzy bramki i zgarnąć komplet punktów. Znicz prowadził od 19 minuty i nic nie wskazywało na to, że mielczanie w końcu się przełamią. Impuls dał w 79 minucie Michał Bierzało zdobywając wyrównującą bramkę, a pięć minut później za sprawą gola Kamila Radulja było 2:1 dla Stali. W 90 minucie trzecią bramkę dołożył jeszcze Dorian Buczek. Skład z ostatniego meczu: Marek Kozioł – Robert Sulewski, Sebastian Zalepa, Michał Bierzało (81; Dorian Buczek), Adrian Liberacki – Szymon Sobczak, Krzysztof Kiercz (46' Sebastian Szczepański), Piotr Marciniec, Kamil Radulj, Krystian Getinger (65' Sebastian Łętocha) – Mateusz CholewiakStal Mielec 2016/17: 1 zwycięstwo, 5 remisów, 5 porażek,
bilans bramek: 9:21Najlepszy strzelec: Kamil Radujl – 3 bramki