11.12.2015

Pogoń - Podbeskidzie: historia spotkań

Początki pojedynków bielsko-szczecińskich należały zdecydowanie do „portowców”. Choć pierwszy mecz pomiędzy Pogonią Szczecin a Podbeskidziem rozegrany został w 2003 roku, to na pierwszy zwycięstwo zespół z Bielska-Białej czekać musiał aż siedem lat.
Pierwsze sześć meczów albo wygrywała Pogoń, albo kończyły się one remisem. Wspomniany mecz z 2003 roku pechowo przegrało Podbeskidzie po bramce w 90 minucie Przemysława Kaźmierczaka, rewanż, znów po golu w ostatniej minucie Pogoń wygrała 2:1. Wynik meczu rozstrzygnął gol Tomasza Parzego, wcześniej dla Pogoni trafił z rzutu karnego Grzegorz Matlak. Bramkę dla Podbeskidzia zdobył Piotr Czak, dziś kierownik drużyny. W tym sezonie Pogoń wygrała rozgrywki II ligi i wróciła do piłkarskiej elity w kraju, Górale musieli zadowolić się siódmym miejscem, najlepszym w dotychczasowej historii klubu.Los obie drużyny skojarzył w 2005 roku w rozgrywkach Pucharu Polski. Znów górą byli szczecinianie. Po rozgrywkach grupowych, w których Podbeskidzie zostawiło na pobitym polu GKS Katowice, w 1/8 finału trafiło właśnie na Pogoń.Mecz w Bielsku-Białej zakończył się remisem 1:1 po golach Grzegorza Patera i Radka Diveckiego – jakżeby inaczej: gol dla Pogoni padł... w ostatniej minucie gry. W rewanżu w Szczecinie było 1:0 i Górale pożegnali się z rozgrywkami.   Do następnego starcia doszło dopiero w sezonie 2009/2010, w którym Pogoń znów stawiła się na zapleczu Ekstraklasy. Wtedy mecze stały się już wyrównane: w Szczecinie padł remis 2:2, tym razem w końcówce meczu bramkę zdobyli gracze Podbeskidzia, a dokładnie Juraj Dancik. Wcześniej dla Podbeskidzia trafił Sławomir Cienciała. W Bielsku-Białej podczas wizyty Pogoni goli nie było i mecz zakończył się remisem 0:0.
W sezonie 2010/2011, w którym Podbeskidzie awansowało do Ekstraklasy Pogoń nie mogła znaleźć sposobu na rozpędzonych bielszczan. Górale wreszcie wygrali i to dwa razy: w Szczecinie 3:1 ( bramki: Adama Cieślińskiego i dwie Roberta Demjana, jedna w ostatniej minucie meczu), w Bielsku-Białej było 2:1 a na liście strzelców pojawiły się nazwiska Piotra Malinowskiego i Roberta Demjana.Jeden rok po awansie Podbeskidzia do Ekstraklasy jego śladem podążyła też drużyna ze Szczecina i już w sezonie 2012/2013 oglądaliśmy kolejne odcinki batalii pomiędzy tymi klubami. Najpierw górą byli „portowcy” wygrywając na własnym stadionie 2:0, ale rewanż w Bielsku-Białej był udany. Już po sześciu minutach gry Podbeskidzie prowadziło 2:0 po golach Bartłomieja Koniecznego i Fabiana Paweli, jedyną bramkę dla gości zdobył Maksymilian Rogalski.
W sezonie 2013/2014 znów Pogoń była lepsza – wygrała u siebie 2:1 (bramkę samobójczą na konto Podbeskidzia zaliczył Marcin Robak), w rewanżu padł bezbramkowy remis.  Ciekawa historia tych pojedynków zaczyna się od poprzedniego sezonu 2014/2015 – od tamtej pory w trzech kolejnych meczach zwyciężali goście. Na otwarcie rozgrywek Pogoń wygrała w Bielsku-Białej 3:2 choć jeszcze pięć minut przed końcem meczu to bielszczanie prowadzili 2:1 po bramkach Bartłomieja Koniecznego i Marka Sokołowskiego.
Emocji w końcówce nie brakowało także w rewanżu w Szczecinie: po golach Damiana Chmiela i Łukasza Zwolińskiego długo utrzymywał się rezultat 1:1, ale w doliczonym czasie gry rzut karny na zwycięską bramkę zamienił Maciej Iwański ZOBACZ SKRÓT TEGO MECZU Gościnność w relacjach pomiędzy Podbeskidziem i Pogonią podtrzymana została także w ostatnim meczu tych drużyn, w sierpniu br. kiedy Pogoń znów wywiozła pełną zdobycz punktową po drugim z rzędu zwycięstwie w stosunku 3:2. Goście prowadzili już 2:0 po pierwszych 45 minutach gry. Po przerwie ogromnie zmotywowani Górale odrobili straty w cztery minuty za sprawą trafień Damiana Chmiela i Mateusza Szczepaniaka. Niestety ostatnie słowo należało do Pogoni, która dzięki bramce Patryka Małeckiego ponownie wyszła na prowadzenie i już go nie oddała. ZOBACZ BRAMKI Z TEGO MECZU
Miejmy nadzieję, że zasada zwycięstw gości obowiązywać będzie także w najbliższą sobotę i trzy punkty przyjadą do Bielska-Białej. Pogoń Szczecin - Podbeskidzie Bielsko-Biała 12.12.15, godz. 15:30 Mecze: 15, 4 zwycięstwa Podbeskidzia, 4 remisy, 7 zwycięstw pogoniBilans bramek: 18:21 na korzyść Pogoni.