Newsy
10.06.2019

Statystyki… nie grają? Podsumowanie sezonu Górali w liczbach (cz.2)

W poprzedniej części artykułu pisaliśmy o tym, jak piłkarze Podbeskidzia zaprezentowali się na tle pozostałych drużyn Fortuna 1 Ligi w ujęciu statystycznym. Teraz czas na wspomnienie o tych, którzy w największym stopniu decydowali o wynikach.Najlepsi strzelcy:
Zaczynamy od mocnego uderzenia! Najbardziej prestiżową klasyfikację indywidualną – wyścig o „króla strzelców” wygrał zawodnik Podbeskidzia, Valerijs Sabala. Łotysz z ilością 12 trafień wyprzedził o jedno „oczko” Grzegorza Lecha ze Stomilu Olsztyn. Podium uzupełniło aż 4 zawodników – dorobek 10 goli w sezonie odnotowali Adrian Błąd (GKS Katowice), Łukasz Grzeszczyk (GKS Tychy), Rafał Kujawa (ŁKS Łódź) i Bartosz Nowak (Stal Mielec).Najlepsi asystenci:
Rywalizacja zwana zwyczajowo „o srebrnego buta” również przynosi powody do dumy. Na 4 miejscu wśród najlepszych asystentów znalazł się Łukasz Sierpina! Lewoskrzydłowy zakończył sezon z 10 kluczowymi podaniami. Lepsi byli tylko Dominik Kun z Rakowa Częstochowa, wspomniany już Bartosz Nowak ze Stali Mielec (po 11 asyst) i Dani Ramirez z ŁKS-u (12). Klasyfikacja kanadyjska:
W klasyfikacji, w której o końcowym wyniku decyduje zsumowana liczba goli i asyst, zawodnikom Podbeskidzia przypadły miejsca tuż poza podium. Łukasz Sierpina z wynikiem 18 punktów znalazł się na 4. miejscu, a pozycję niżej uplasował się Valerijs Sabala z 17 punktami. Pierwsze dwa miejsca zajęli wspomniani już Dani Ramirez (22 pkt.) i Bartosz Nowak (21), a „pudło” uzupełnił Łukasz Grzeszczyk z GKS Tychy (19). Udział w bramkach:
Duet Sierpina-Sabala ponownie sklasyfikowany tuż za podium! W rankingu, w którym sumowano udział w akcjach zakończonych golem, obaj nasi zawodnicy uzyskali po 27 punktów, co dało im 4. pozycję. Piłkarzy Podbeskidzia ponownie wyprzedzili Nowak (31) i Dani Ramirez (28). Ex aequo z tym ostatnim uplasował się Filip Burkhardt z ŁKS-u. Strzały na bramkę:
W rankingu piłkarzy najczęściej uderzających w kierunku bramki przeciwnika Podbeskidzie po raz kolejny w czołówce! Wszystko za sprawą Valerijsa Sabali, który z wynikiem 74 strzałów zajął… znowu pechowe 4. miejsce. Biorąc jednak pod uwagę odsetek celnych strzałów Łotysza (45%), wychodzi na to że napastnik Górali strzelał celniej niż sklasyfikowani na podium Adrian Błąd z GKS Katowice (95 strzałów, 35% skuteczności), Dani Ramirez (89, 39%) i Bartosz Nowak (89, 35%). Dośrodkowania:
Chociaż w ogólnej kategorii podań w raporcie InStat nie został wyróżniony żaden z piłkarzy Podbeskidzia (przypomnijmy – raport zawiera podsumowanie 20 najlepszych zawodników w danym aspekcie), to naszą uwagę przykuła rubryka pt. dośrodkowania. Na 7. miejscu tejże klasyfikacji znalazł się bowiem Łukasz Sierpina, któremu taki wynik dały 92 dośrodkowania Liderem w tej kategorii jest Dominik Kun z Rakowa, który aż 167 razy w zeszłym sezonie wrzucał piłkę w pole karne! O 10 mniej dośrodkowań od Sierpiny zanotował Bartosz Jaroch, któremu przypadła 10. pozycja.Akcje „1 na 1”:
W klasyfikacji piłkarzy najczęściej wchodzących w pojedynki „oko w oko” z przeciwnikiem, nazwa naszego klubu znowu pojawia się na czołowych lokatach. Po raz kolejny za sprawą Valerijsa Sabali, który – jak na króla strzelców 1 Ligi przystało – nie stronił od pojedynków z obrońcami rywali. W całym sezonie Łotysz zaliczył 601 takich akcji, co dało mu 7. miejsce w rankingu. Najczęściej w tego typu akcje wdawał się Mateusz Kuzimski z Bytovii Bytów, któremu naliczono aż 749 pojedynków z piłkarzami przeciwnika. Podium uzupełnili Marcin Orłowski z Puszczy Niepołomice (735) i Mariusz Gabrych z Sandecji Nowy Sącz (662). Warto dodać, że na 15. miejscu uplasował się Kacper Kostorz – dorobek wychowanka Podbeskidzia to 527 akcji jeden na jeden.Walka w powietrzu:
Każdy, kto widział w akcji Valerijsa Sabalę wie, że jednym z jego głównych atutów jest walka o górne piłki. To znalazło odzwierciedlenie w kolejnym rankingu, w którym napastnik Podbeskidzia zajął czołową lokatę. Sabala aż 335 razy w tym sezonie wyskakiwał do pojedynków główkowych. Ten wynik pozwolił Łotyszowi na zajęcie 4. pozycji. Na podium znaleźli się wspomniani już wcześniej Kuzimski (375), Orłowski (370) i Wiktor Żytek z Puszczy Niepołomice (351). Dryblingi:
W zestawieniu piłkarzy najczęściej podejmujących próby minięcia przeciwnika dryblingiem, w najlepszej 20 Fortuna 1 Ligi znalazło się 3 reprezentantów Podbeskidzia. Najwyżej – bo na 5. miejscu, z liczbą 169 dryblingów uplasował się Kacper Kostorz. „Pechowa” trzynastka przypadła Łukaszowi Sierpinie (133), a przy miejscu nr 18 pojawiło się nazwisko Przemysława Płachety. Co ciekawe, ten ostatni może pochwalić się największą skutecznością dryblingów spośród wyżej wymienionych piłkarzy Górali – 52%. Na czele rankingu Filip Karbowy z Wigier Suwałki z liczbą 207 dryblingów w sezonie.Wślizgi:
Było już o zawodnikach odpowiedzialnych za strzelanie goli, pora więc oddać co należne tym, którzy na boisku zajmują się bronieniem przed atakami przeciwnika. W kategorii piłkarzy z największą ilością wślizgów na 10. miejscu uplasował się Guga Palavandishvili, z wynikiem 121 takich zagrań. Ponad połowa z nich, bo aż 54% zakończyła się odbiorem piłki przeciwnikowi, co realnie plasuje Gugę jeszcze wyżej w hierarchii. Klasyfikację otwiera Bartłomiej Poczobut z GKS Katowice, który zanotował aż 164 wślizgi. 
powrót do listy

Następny mecz

Następny mecz

Fortuna 1 Liga 2019/2020 - Kolejka 14

VS

19.10.2019, godz: 18:00, Stadion Miejski w Bielsku-Białej