Newsy
21.04.2015

System rozgrywek bez zmian

Zarząd PZPN przyjął regulamin rozgrywek Ekstraklasy na sezon 2015/16. Zdecydowano bez żadnego głosu przeciwnego, że system rozgrywek Ekstraklasy nie ulegnie zmianie, a zatem liga zagra 37 kolejek z podziałem na rundę zasadniczą i rundę finałową, a po zakończeniu rundy zasadniczej uwzględniana będzie połowa zdobytych punktów. 
 
- Decyzja podjęta przez Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej jasno pokazuje, że system rozgrywek zaproponowany przez Ekstraklasę S.A. przed sezonem 2013/2014 zdał egzamin. Nie będzie w tym przesady jeśli powiem, że w całości, bo poprzez dłuższy sezon, podział tabeli na dwie grupy i podział punktów cały, podkreślam cały sezon jest znacznie atrakcyjniejszy dla kibiców wszystkich klubów. Cieszę się, że po dyskusji, wymianie argumentów, tak jak rok temu, nie było wśród 18-osobowego Zarządu ani jednego głosu przeciwnego – mówi Prezes Zarządu Ekstraklasy S.A. Bogusław Biszof.
 
Nie oznacza to jednak, że w regulaminie rozgrywek nie nastąpiły żadne zmiany - czytamy na ekstraklasa.org. Wiemy już bowiem na przykład, że w przyszłym sezonie mecz lidera z wiceliderem tabeli po rundzie zasadniczej zostanie rozegrany w 35. Kolejce. W obecnych rozgrywkach do tego starcia dojdzie w 31. kolejce (sobota, 9 maja, godzina 15.30, transmisja TVP1).
 
 - Z analizy wynika, że najważniejsze rozstrzygnięcia mogą następować w okolicach 34-35 kolejki. Stąd zmiana lokalizacji w kolejce jednego z najważniejszych spotkań. Ponadto 31. kolejka w przyszłym sezonie ze względu na finały Mistrzostw Europy we Francji przypadnie około 16 kwietnia, czyli dość wcześnie – wyjaśnia Dyrektor Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy S.A. Marcin Stefański.
Jeśli chodzi o terminarz, przyjęty został on już 22 stycznia tego roku przez zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej w dwóch wersjach podstawowej i alternatywnej. Według pierwszego z wymienionych wariantów Ekstraklasa zakończy zmagania w następnym sezonie 22 maja, natomiast terminarz alternatywny zakłada zakończenie rozgrywek tydzień wcześniej, czyli 15 maja. Dlaczego?
 
 - To zależy od wspólnego stanowiska lig europejskich. Jeśli okaże się, że inne ligi europejskie postanowią o przyspieszeniu zakończenia swoich sezonów jeszcze przed finałem Ligi Europy, wówczas zakończymy sezon tydzień wcześniej, czyli 15 maja. Odpowiedź w tym względzie powinniśmy poznać w najbliższych tygodniach. Natomiast w obu wersjach terminarza sezon 2015/2016 Ekstraklasy rozpocznie się weekend 17 lipca – uzupełnia Stefański.
Warto również zauważyć, że w związku finałami mistrzostw Europy we Francji w przyszłym sezonie czeka nas najkrótsza przerwa zimowa w historii Ekstraklasy. Potrwa zaledwie 50 dni.
 
Wzorem zapisów regulaminowych rozgrywek prowadzonych przez UEFA, jedną z dodatkowych atrakcji dla kibiców, którzy wybiorą się na stadiony Ekstraklasy w następnych sezonie, będzie możliwość obejrzenia powtórek na telebimach – dotyczy to akcji niebudzących kontrowersji.
 
Najważniejsze daty sezonu 2015/2016 Ekstraklasy (wariant podstawowy terminarza)
start sezonu: 17 lipca 2015
koniec jesiennej części sezonu: weekend 19-20 grudnia 2015
początek wiosennej części sezonu (wznowienie rozgrywek): 12 lutego 2016
koniec rundy zasadniczej (30. kolejka): 9 kwietnia 2016
start rundy finałowej (31. kolejka): 15 kwietnia 2016
zakończenie sezonu (37. kolejka): 22 maja 2016
Źródło: ekstraklasa.org
powrót do listy

Następny mecz

Następny mecz

Fortuna 1 Liga 2019/2020 - Kolejka 30

VS

02.05.2020, godz: 18:00, Stadion Miejski w Bielsku-Białej