29.09.2016

Historia spotkań z Miedzią

Siedem spotkań Podbeskidzia z Miedzią Legnica w pigułce. Sprawdźcie jak toczyły się losy bielsko-legnickich pojedynków. Do tej pory Podbeskidzie siedmiokrotnie mierzyło się z zespołem Miedzi Legnica. Żadnego z tych pojedynków Górale nie przegrali, a pięć z nich wygrali choć jedno – w ramach Pucharu Polski dopiero po dogrywce. Ale po kolei. Pierwszy pojedynek TSP – Miedź odbył się niemal 16 lat temu – 11 października 2000 roku w Legnicy w ramach rozgrywek ówczesnej III Ligi (teraz II Liga). Bielszczanie wywieźli wówczas z Dolnego Śląska jeden punkt, dzięki bramce Grzegorza Więzika z 79 minuty (wcześniej do siatki trafił Dzwończyk – w 61 minucie). „Węzeł” wpisał się na listę strzelców zaledwie 4 minuty po wejściu na murawę, a zmienił wówczas 22-letniego pomocnika... Marka Sokołowskiego.
W rewanżu w Bielsku-Białej lepsi okazali się już Górale. Bramkę na wagę zwycięstwa zdobył Artur Rozmus w 22 minucie. W podstawowym składzie w tamtym meczu (jak i kolejnych, gdzie przeciwnikiem była Miedź) wybiegł m.in. Adrian Sikora, aktualnie szef skautów w Podbeskidziu.
Mimo iż zarówno Miedź jak i TSP długo walczyły o awans, w całym sezonie najlepsi okazali się piłkarze Szczakowianki Jaworzno, którym w nagrodę przypadł awans. W Legnicy i Bielsku-Białej musieli się więc zadowolić drugim i trzecim miejscem na podium. Kolejny sezon był dla Podbeskidzia już zdecydowanie bardziej szczęśliwy. Bielszczanie zdominowali ligę i awansowali o klasę wyżej. O sile zespołu spod Klimczoka przekonała się też Miedź. O ile w pierwszym meczu legniczanie zdołali urwać Podbeskidziu punkty (1:1 po bramkach Pasika i Staweckiego) tak przy Rychlińskiego nie mogli mieć już złudzeń. Miedź wróciła do domu z bagażem pięciu goli (sama do siatki rywala trafiła dwukrotnie). Po dwie bramki dla Górali zdobyli Grzegorz Bogdan i Adrian Sikora, zaś okazałe zwycięstwo przypieczętował Artur Pajkos.
Na kolejne starcie Górali z Miedzią przyszło czekać pięć sezonów. Podbeskidzie już jako zaprawiony w bojach na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej zespół podjął na własnym terenie beniaminka II Ligi. Legniczanie po raz kolejny zostali odprawieni z kwitkiem, choć tym razem wynik nie był już tak okazały dla gospodarzy. Jedyną bramkę w meczu zdobył Nigeryjczyk Mike Mouzie. W rewanżu w Legnicy padł identyczny wynik, a trzy punkty Góralom zapewnił Piotr Koman. W obydwu meczach wystąpił m.in. Dariusz Kołodziej. O ile dobrze pamiętam, wokół stadionu był wtedy mały plac budowy. Ławki były po przeciwległej stronie boiska od głównej trybuny, bo chyba nie była jeszcze oddana w pełni do użytku. Zresztą przebieraliśmy się wtedy w takim półokrągłym budynku, w którym były szatnie. Jeśli chodzi o mecze niewiele w stanie jestem sobie przypomnieć poza tym, ze mieliśmy wtedy sporą przewagę.
Ostatni pojedynek bielsko-legnicki miał miejsce w minionym sezonie. Podbeskidzie w 1/16 Pucharu Polski wpadło na Miedź, a mecz ten – mimo że obydwa zespoły dzieliła jedna klasa rozgrywkowa – wcale łatwy dla Górali nie był. Podbeskidzie pokonało niżej notowanego przeciwnika dopiero po dogrywce, a warto jeszcze zaznaczyć, że legniczanie nie wykorzystali w drugiej połowie rzutu karnego. - - -III LIGA (teraz II):11.10.2000: Miedź Legnica – TSP 1:1
Bramki: Dzwończyk 61' – Więzik 79' TSP: Matusiak – Piekarski, Jendryczko, Zięba (74' Dziarmaga), Bujok, Radzewicz (57' Domagała), Sokołowski (75' Więzik), Kłoda, Kurzeja, Olszar, Moskała

- - - 16.05.2001: TSP – Miedź Legnica 1:0
Bramka: Rozmus 22'

- - - 27.10.2001: Miedź Legnica – TSP 1:1
Bramki: Matusiak – Zięba, Piekarski, Jendryczko, Kurzeja (46' Dziarmaga), B.Woźniak, Pajkos, Bujok, Szłapa (89' Matloch), A.Sikora (70' Bogdan), Stawecki (85' Więzik).

- - -02.06.2002: TSP – Miedź Legnica 5:2
Bramki: Bogdan 10, 38, A.Sikora 21', 64', Pajkos 74' – Pasik 43', Murdza 88' TSP: Bułka – Zięba, Piekarski, Jendryczko, B.Woźniak (52' Drewniak), Bujok, Kurzeja, Więzik (58' P. Krupa), Bogdan, A.Sikora, P.Krupa (52' Stawecki).

- - - II LIGA (teraz I)14.10.2006: TSP – Miedź 1:0
Bramka: Mouzie 20' Merda – Cienciała, Gorszkow, Mouzie, Górkiewicz, Sacha (72' Zdolski), Koman, Pater, Chrapek 82' Butryn), Kocur, Józefowicz (66' Kołodziej). 19:05.2007: Miedź – TSP 0:1
Bramka: Koman 63' TSP: Michałowski – Cienciała, Gorszkow, Mouzie, Odrzywolski, Hirsz, Koman, Sacha, Pater (88' Górkiewicz), Józefowicz (46' Kołodziej), Chrapek (75' K. Konieczny)

- - - PUCHAR POLSKI - 1/1613.08.2015: Miedź – TSP 1:2 (0:1) po dogrywce
Bramki: Telichowski 57' – Hiszpański 22', Kolcak 103'

19.04.2024, godz: 18:00