24.10.2018

Kolejny rywal: GKS Jastrzębie

Beniaminek Fortuna 1 Ligi bez kompleksów radzi sobie na tym poziomie rozgrywkowym i zajmuje obecnie ósma pozycję w ligowej tabeli, mając na koncie tyle samo puntów co Podbeskidzie, Odra Opole i Puszcza Niepołomice.Choć na pierwsze zwycięstwo GKS czekał do piątej kolejki, to później już był niepokonany do dziesiątej serii gier, kiedy to dość niespodziewanie, uległ Garbarni Kraków na własnym stadionie. W przypadku zespołu trenera Skrobacza trudno jednak mówić o atucie własnego boiska, ponieważ zdecydowanie lepiej gra się tej drużynie na wyjazdach. Przynajmniej na to wskazują liczby: dopiero w 15. kolejce (14 meczu) jastrzębianie przegrali pierwszy mecz na wyjeździe, a pogromcą był inny beniaminek - ŁKS Łódź. Mimo porażki nadal statystyki w meczach na terenie rywala GKS ma lepsze: 11 zdobytych punktów (z 20), trzy wygrane, dwa remisy. Gościnne dla zespołu z Jastrzębia były w tym sezonie obiekty Bytovii, Odry Opole i GKS Katowice. Punkt Jastrzębie przywiozło także z boiska lidera, pomimo że Raków Częstochowa prowadził już 2:0.Trener Jarosław Skrobacz pracuje w klubie z Jastrzębia od maja 2016 roku, w tym czasie poprowadził GKS do dwóch kolejnych awansów - z III do II ligi a następnie, już na zaplecze Ekstraklasy. Wśród zawodników gospodarzy kibice Podbeskidzia z pewnością rozpoznają Kamila Adamka, byłego zawodnika TSP, który w sezonie 2012/13 w zdobył trzy bramki dla Górali. W obecnym sezonie Adamek już tyle samo goli zdobył dla GKS-u i to pozwala mu współprowadzić w klubowej klasyfikacji strzelców - takim samym dorobkiem pochwalić się może jeszcze dwóch zawodników: Krzysztof Gancarczyk i Kamil Szymura.GKS Jastrzębie w Fortuna 1 Lidze sezon 2018/19Miejsce w tabeli: 8Punkty: 20

Bilans bramek: 15:15

Bilans gier: 5 zwycięstw, 5 remisów, 4 przegrane

Strzelcy: 3 bramki: Kamil Adamek, Kamil Szymura, Krzysztof Gancarczyk, 1 bramka: Farid Ali, Bartosz Jaroszek, Piotr Pacholski, Patryk Skórecki, Damian Tront, Adam ŻakSkład z ostatniego meczu: Drazik - Kulawiak, Szymura, Gojny, Ali (75' Gancarczyk), Jaroszek (68' Żak), Spychała, Tront, Jadach, Adamek (86' Semeniuk)Historia spotkań:W ostatnich latach Górale spotkali się z GKS-em w I lidze na dwa sezony, przez co dorobek pojedynków w tym czasie obejmuje cztery mecze. Podbeskidzie żadnego z nich nie przegrało. Pierwsze spotkanie  w sezonie 2017/08 bielszczanie wygrali 2:1 po golach Dariusza Kołodzieja z rzutu karnego i samobójczej bramce Artura Jędrzejczyka, który wówczas występował w drużynie ze Śląska.
W rundzie wiosennej w Jastrzębiu, padł remis 2:2. GKS prowadził już do przerwy 2:0, po golach Kamila Wilczka i Marcina Narwojsza, ale ostatni kwadrans należał do gości: Krzysztof Zaremba w 75 minucie i Paweł Żmudziński w 90 pokonali bramkarza GKS-u i dzięki temu Górale wrócili do Bielska-Białej z jednym punktem. W następnym sezonie scenariusz był bardzo podobny - w meczu, w którym Podbeskidzie było gospodarzem, ale rozgrywanym w Czechowicach-Dziedzicach, bielszczanie rozgromili GKS 4:0. Do przerwy na tablicy wyników widniało skromne 1:0 po golu Adama Brzeziny, w 57 minucie podwyższył Krzysztof Chrapek, a w samej końcówce ponownie Chrapek i Sebastian Ziajka dwoma bramkami dobili przeciwnika. W Jastrzębiu natomiast znów było 2:2, ale to Podbeskidzie do przerwy było na prowadzeniu. Bramki Łukasza Matusiaka z 25 minuty i Clemenca Matawu z 36 przedzieliło trafienie Witolda Wawrzyczka i goście wygrywali 2:1. W drugiej połowie, na osiem minut przed końcem meczu Łukasza Merdę ponownie pokonał Wawrzyczek i podział punktów stał się faktem.Bilans pojedynków:Mecze: 4