Mamy komfort pracy

O bramkarzach - tych w Podbeskidziu, ale i na świecie, oraz o treningu bramkarskim opowiada Paweł Rompa odpowiedzialny w sztabie Górali za pracę z golkiperami.

Czy poziom bramkarzy w Podbeskidziu daje trenerowi pewien komfort pracy? Zarówno Rafał jak i Wojtek są uznanymi fachowcami w swojej dziedzinie.

Zdecydowanie tak. Mamy w Podbeskidziu komfort pracy z bramkarzami o znacznym potencjale i umiejętnościach jak na warunki pierwszoligowe. Zarówno Rafał jak i Wojtek rozegrali już wiele meczów na tym szczeblu rozgrywek. Dlatego ze spokojem możemy podejmować decyzję o obsadzie tej newralgicznej pozycji.

Jakie kryteria decydują o wyborze bramkarza na mecz?

Niezwykle istotna jest skuteczność interwencji w bramce oraz działań związanych z wprowadzaniem piłki w ofensywie. Na te dwie składowe z kolei wpływają: przygotowanie techniczne, taktyczne, motoryczne i mentalne bramkarza oraz aktualna dyspozycja. Kolejnym ważnym kryterium jest również strategia gry zespołu oraz dopasowanie do niej typu bramkarza.

Są podzielone opinie - niektórzy mówią, że bramkarz powinien mieć pełne zaufanie i nie można go zmieniać po pojedynczym błędzie, inni są zdania, że rywalizacja musi być i rotacja w bramce może pomóc. Zwolennikiem, której teorii jest trener? 

Uważam, że bramkarz powinien czuć zaufanie sztabu szkoleniowego i mieć świadomość, że pojedynczy błąd nie decyduje o obsadzie bramki, żeby nie wychodzić na boisko z nastawieniem na asekuracyjną grę, która będzie wynikała z chęci zmniejszenia ryzyka popełnienia błędu. Nie ma na świecie bramkarza, który ich nie popełnia. Jednym z elementów, na który zwracają uwagę skauci Arsenalu obserwujący potencjalnego kandydata do gry w bramce, jest reakcja po popełnionym błędzie. Najlepsi potrafią utrzymać wysoką dyspozycję i nie rozmyślać do końca gry o tej nieudanej sytuacji. Natomiast zdecydowanie jest zwolennikiem rywalizacji. Uważam, że podnosi ona poziom każdego z piłkarzy, który w niej uczestniczy. Ważnym czynnikiem, który wpływa na częstotliwość rotacji w bramce, jest na pewno poziom bramkarzy, którzy są w kadrze danego zespołu. Im bardziej jest on zbliżony, tym łatwiej podjąć decyzję o zmianie.

 Jak na treningu bramkarskim można uniknąć rutyny- w jaki sposób trener urozmaica swoje zajęcia?

Uważam, że ważny jest dobór akcentów treningowych w ten sposób, by pracować nad elementami, w których bramkarz ma największe rezerwy do poprawy. Moim zdaniem, warto szukać urozmaiconych ćwiczeń, które będą odzwierciedleniem sytuacji meczowych lub będą bezpośrednio z nimi związane. Ponadto można posiłkować się wybranymi interwencjami najlepszych bramkarzy na Świecie, żeby pokazać do czego dążymy podczas treningu. Jeśli bramkarz będzie dostrzegał rozwój swoich umiejętności, to z większą chęcią będzie uczestniczył w zajęciach.

 

Jakie umiejętności bramkarskie można wypracować u doświadczonych już i w jakimś sensie ukształtowanych bramkarzy jak Rafał Leszczyński i Wojtek Fabisiak?

Doświadczeni bramkarze mają już ukształtowane pewne nawyki i na pewno będzie  trudniej na ich bazie wypracować nowe, ale jest to możliwe i głównie zależy od tego w jakim stopniu tacy zawodnicy są otwarci na zmiany. Niezwykle istotne jest również dostosowanie pewnych działań taktycznych do strategii gry całego zespołu.

Czy młody Arek Leszczyński depcze po pietach doświadczonym kolegom, czy jego rolą jest nauka i nie uczestniczy w wyścigu o miejsce w składzie meczowym.

Arek dołączył do pierwszego zespołu dopiero na początku tego okresu przygotowawczego, dlatego jest to dla niego intensywny okres nauki. Możliwość trenowania i obserwowania podczas interwencji takich bramkarzy jak Rafał i Wojtek jest niezwykle cennym doświadczeniem. Ponadto obrona strzałów, dośrodkowań, sytuacji jeden przeciwko jednemu oraz gra z pozostałymi zawodnikami Podbeskidzia stwarza bardzo dobre warunki do rozwoju. Przejście z piłki juniorskiej do seniorskiej jest niezwykle trudnym etapem w rozwoju młodego zawodnika, dlatego też Arek szybko adoptuje się do obciążeń treningowych, które występują na poziomie profesjonalnym.

Ostatnie mistrzostwa świata pokazały różne oblicza bramkarskiego rzemiosła - Pickford przebiegł np 7,5 km w trakcie meczu, słynne jest też zachowanie Manuela Neuera, który często gra poza polem karnym. Od bramkarzy wymaga się coraz więcej umiejętności czysto piłkarskich - jak zdaniem trenera ewoluować będzie gra na tej pozycji? 

Najwięcej zmian w przepisach gry w piłkę nożną w ostatnich latach dotyczyło pozycji bramkarza. Kluczowe było uniemożliwienie chwytu piłki podanej przez zawodnika swojego zespołu po Mistrzostwach Europy w 1992 roku. Ta korekta z kolei doprowadziła do zmiany sposobu gry bramkarza podczas meczu i w efekcie organizacji treningu. Na pewno w ostatnim czasie duży nacisk położono na doskonalenie gry nogą, która przydaje się podczas rozgrywania piłki od własnej bramki szczególnie podczas pressingu przeciwnika oraz szybkiego inicjowania ataku szybkiego po chwycie. Myślę, że w ostatnim czasie wiele osób oceniało bramkarza głównie przez pryzmat gry nogą. Ostatnie Mistrzostwa Świata pokazały, że musi on przede wszystkim dobrze bronić. Gdy popatrzymy na składy zespołów z pozycji medalowych, to każdy z nich dysponował bardzo dobrym bramkarzem, który był bardzo silnym ogniwem swojej drużyny –  Hugo Lloris, Danijel Subasić, Thibaut Courtois. Z kolei Manuel Neuer początkowo był bardzo krytykowany za swoją odważną grę i przechwytywanie podań prostopadłych za linię obrony. Punktem kulminacyjnym było spotkanie z Algierią podczas Mistrzostw Świata w 2014 roku, kiedy jego interwencje uchroniły zespół przed utratą bramek. Od tego momentu zaczęto mówić o tym, że Neuer wyznacza nowe standardy gry na tej pozycji. Wielu bramkarzy do dzisiaj naśladuje jego grę. 
Obecnie niezwykle istotne jest wytrenowanie bramkarza zintegrowanego z zespołem, ustawionego  wysoko, szybko podejmującego i wykonującego decyzje, odważnego i atakującego piłkę. Ewolucja na tej pozycji może wynikać z kolejnych zmian w przepisach, lub nowych rozwiązań taktycznych całego zespołu. 

MENU