Powtórka z historii

Po ogłoszeniu przez klub, że rok 2017 jest rokiem jubileuszowym, w którym Podbeskidzie obchodzi swoje dwudziestolecie podniosły się głosy polemiczne podważające 11 lipca 1997 jako datę założenia klubu.

Jako bardziej właściwe sugerowane są przede wszystkim lata 1907 lub 1995. Aby lepiej zrozumieć niełatwą historię klubu przyjrzyjmy się zatem, co wydarzyło się w poszczególnych latach.

Bardzo obrazowo zawiłości dziejowe Podbeskidzia ukazuje poniższy diagram, będący swego rodzaju drzewem genealogicznym klubu. Ukazuje on pełne bogactwo tradycji, z których czerpie Podbeskidzie, jest też odbiciem niemniej zawiłych losów Bielska i Białej w XX wieku.

1907

Bezsprzecznie początki bielskiej piłki nożnej sięgają roku 1907 roku. Wtedy założono Bielitzer Fussball Klub. Tak o tym fakcie pisał Paweł Bieniecki w historycznej publikacji na temat klubu:

„A wszystko zaczęło się późną wiosną 1907 roku, gdy grupa zapaleńców z dr Stonawskim i Rudolfem Jędrzejowskim na czele postanowiła rozegrać mecz na tzw. „cholerniku”, co skrzętnie zapisał stary kronikarz Hans Weber, redaktor „Der Angriff”. Dr Stonawski, członek bogatej rodziny, właścicieli Pogórza (wsi pod Skoczowem) zafascynował się tą dyscypliną sportu podczas studiów w Wiedniu – będącego przez lata wzorcem dla rodzącej się bielskiej piłki nożnej – i naśladując istniejące już od roku Cracovię oraz Wisłę założył drużynę futbolową, która przybrała nazwę Bielitzer Fussball Klub i przyjęła barwy czarno-niebieskie. Przypomnijmy, że w tych czasach na mapie Europy suwerenne państwo polskie jeszcze nie istniało, a samo Bielsko było przez stulecia zamieszkałe głównie prze ludność niemieckojęzyczną. Nowo powstały podmiot został z czasem zatwierdzony przez ówczesny Śląski Rząd Krajowy w Opawie”.

Zatem rzeczywiście w 1907 założony został najstarszy z protoplastów Podbeskidzia. Rzecz w tym, że nie jedyny. Uznając datę 1907, odżegnano by się od tradycji tak wartościowych klubów jak Włókniarz Bielsko czy Budowlani Bielsko założonych po wojnie. Z pewnością warto pamiętać, że w Bielsku grano w piłkę ledwie rok po założeniu najstarszych klubów polskich, że bielszczanie zapatrzeni w Wiedeń podążali za jego modą wyprzedzając inne miasta. Te korzenie są powodem do dumy, ale nie wolno przedkładać historii jednego z przodków ponad innych.

1995

Drugi często wywoływany rok 1995, jest zdecydowanie mniej uzasadniony jako data, do której powinien odwoływać się klub. 
W Komorowicach, dzielnicy Bielska-Białej od lat 60. funkcjonował już klub piłkarski LZS Komorowice (w latach 60. i 70. występował w A-klasie, w latach 80. grając w okręgówce stanowił klub filialny dla BKS-u Stali), po sezonie 1992/93 LZS został wycofany z rozgrywek.

W 1995 roku reaktywowano piłkę nożną w Komorowicach zakładając Dzielnicowy Klub Sportowy Komorowice. Na początku klub posiadał jedynie drużynę trampkarzy i juniorów, dopiero od sezonu 1996/97 utworzono drużynę seniorów, która rozegrała jeden sezon w C-klasie. Tuż po nim doszło do fuzji DKS-u z Interem Bielsko-Biała (dawny: Budowlani Bielsko), a następnie z BBTS-em Włókniarz. Odwołanie się do daty 1995 jako rzekomego roku powstania klubu byłoby z punktu widzenia historycznego zwykłym zakłamaniem i nierozsądnym odcięciem się od całej historii piłki nożnej pod sztandarem BBTS, na rzecz klubu, który rozegrał ledwie jeden sezon w C-klasie!

1997

....i tak trafiliśmy do roku 1997, w którym zbiegają się wszystkie źródła i powstaje prosta linia aż do klubu w dzisiejszym kształcie. Chcąc uszanować pełnię tradycji każdego z klubów-protoplastów i aby nie pominąć żadnego z elementów bogatej historii właśnie ten rok, w którym dochodzi do dwóch fuzji: najpierw DKS-u z Interem, a trzy tygodnie później DKS-u Inter z BBTS-em Włókniarz, został uznany za oficjalną datę założenia klubu. Wówczas powołano do życia BBTS „Ceramed” Komorowice, którego herb podawał wszem i wobec kiedy powstał klub

 

Od tamtej pory klub z Komorowic przeniósł się do Bielska-Białej, zmieniały się nazwy, mieliśmy BBTS Bogmar-Ceramed, BBTS Marbet-Ceramed, MC Podbeskidzie, aż po obecne TS Podbeskidzie, ale zachowana została ciągła działalność klubu i dzisiejsze jego istnienie jest bezpośrednim owocem postanowień z walnego zebrania z 11 lipca 1997 roku.

MENU