Newsy
22.12.2018

Statystyki jesieni cz. II

Raport Instat obejmujący rozgrywki jesienne Fortuna 1 Ligi analizuje także postawę poszczególnych zawodników. W jakich aspektach najlepiej wypadają gracze Podbeskidzia?Bramki:Klasyfikację najlepszych strzelców znamy doskonale, na jej czele dwa Górale Łukasz Sierpina i Valerijs Sabala, tuż za ich plecami znajdują się autorzy siedmiu trafień: Krzysztof Drzazga, Roman Gergel i Maciej Małkowski. Z tego grona tylko Sabala i Drzazga nie zdobyli żadnej bramki z rzutu karnego. Sierpina i Gergel z jedenastki trafiali dwukrotnie, Małkowski zamieniał rzut karny na bramkę cztery razy.Asysty:Łukasz Sierpina tyle samo co goli, ma na swoim koncie również asysty – jego podania pozwalały kolegom na wpisanie się na listę strzelców osiem razy i jest to najlepszy wynik w Fortuna 1 Lidze.Jedną asystę mniej mają Dani Ramirez z ŁKS-u i Serhii Napolov z Chrobrego. Klasyfikacja kanadyjska:Tu niespodzianki na pozycji lidera być nie mogło – ponownie Łukasz Sierpina zajął pierwsze miejsce z 16 punktami (8 goli + 8 asyst), tuż za nim, jakby inaczej, Valerijs Sabala, który do ośmiu goli dołożył cztery asysty. 12 punktów w tej klasyfikacji zdobył również Maciej Małkowski (7 goli, 5 asyst).Udział w akcjach bramkowych:23 akcje Podbeskidzia zakończonych sukcesem przeszły przez Łukasza Sierpinę – to najwięcej w całej Fortuna 1 Lidze. Kapitan TSP brał udział w 77% skutecznych ataków swojej drużyny. Lepszy odsetek osiągnął Maciej Małkowski (78%), ale wystarczyło mu do tego jedynie 18 akcji bramkowych z jego udziałem.Strzały:Najczęściej strzelającym zawodnikiem Fortuna 1 Ligi jest Adrian Błąd z GKS-u Katowice, który oddał 57 strzałów, ale jego celność wyniosła 37% bo tylko 21 z tych uderzeń trafiło w światło bramki.
Znacznie lepszym procentem celnych strzałów może pochwalić się Valerijs Sabala, który uderzał na bramkę przeciwnika 55 razy z czego 24 były strzałami celnymi, co daje 44% procent celności. Nie jest to jednak najlepszy wynik w Fortuna 1 Lidze – z odsetkiem 47% celnych jesienne zmagania zakończył napastnik Chrobrego Głogów Damian Kowalczyk, ale on znacznie rzadziej decydował się na strzał: 43 razy z czego 20 to strzały celne.
Największym pechowcem można uznać Miłosza Szczepańskiego z Rakowa Częstochowa, który, gdyby szczęście mu bardziej dopisało, mógł zdobyć o cztery bramki więcej, bo tyle razy trafiał piłką w słupek lub poprzeczkę. Podania:W większości kategorii Górali reprezentuje Łukasz Sierpina, który spośród bielszczan odnotował najwięcej kluczowych podań – 42 (dziewiąta pozycja w F1L), podania w pole karne (146 i dziesiąta lokata), dośrodkowania – 64 i drugie miejsce wśród ligowców. Kapitan TSP był także jednym z zawodników, którzy najczęściej wrzucali piłkę w pole karne ze stałych fragmentów gry, „Sierpik” robił to 78 razy i jest pod tym względem 10. zawodnikiem ligi.Faule i pojedynkiJeśli chodzi o ilości stoczonych pojedynków to wśród Górali równych sobie nie ma Valerijs Sabala, który stoczył ich 396 (śr. 20/mecz) i jet to trzeci wynik w lidze. Również trzeci w całych rozgrywkach jest Sabala pod  względem pojedynków w ataku (336), a najwięcej z wszystkich zawodników pierwszoligowych Sabala stoczył walk o piłkę w powietrzu – brana pod uwagę jest walka o piłkę znajdującą się powyżej ramion zawodników i takich pojedynków Łotysz stoczył 224. Co ciekawe, żadnego z bielszczan nie ma w czołówce najczęściej faulujących zawodników, natomiast drugim najczęściej faulowanym graczem Fortuna 1 Ligi jest Guga Palavandishvili, który średnio 4,5 razy w meczu jest nieprzepisowo potraktowany przez rywali.Bramkarze: Na dziesiątym miejscu wg Instat Index sklasyfikowany został Wojciech Fabisiak (225), Rafał Leszczyński zajął 19 miejsce (205).Lewa obrona:Paweł Oleksy zajął siódme miejsce z wskaźnikiem Instat Index 220.Prawa obrona:Na piątym miejscu znalazł się Filip Modelski, który uzyskał indeks 221Środkowi obrońcy:Spośród stoperów Górali najwyżej w rankingu (na dziesiątym miejscu) pojawia się Kamil Wiktorski z wynikiem 227.Lewoskrzydłowi:Łukasz Sierpina zajął na swojej pozycji drugie miejsce z Instat Index na poziomie 221 (wyżej jest Patryk Kun z Rakowa Częstochowa z wynikiem 228).Ofensywni środkowi pomocnicy: Na piątym miejscu mamy Roberto Gandarę z 226 punktami wg Instat. Napastnicy:Valerijs Sabala osiągnął wynik 220 punktów wg Instat Index i to dało mu pierwsze miejsce wśród napastników Fortuna 1 Ligi.
powrót do listy

Następny mecz

Następny mecz

Fortuna 1 Liga 2019/2020 - Kolejka 14

VS

19.10.2019, godz: 18:00, Stadion Miejski w Bielsku-Białej