02.08.2018

TSP vs. Stomil: historia spotkań

Bilans pojedynków pomiędzy Podbeskidziem a Stomilem Olsztyn jest bardzo wyrównany - na czyją korzyść przechyli się po sobotnim meczu?Podbeskidzie po raz pierwszy ze Stomilem Olsztyn spotkało się w pierwszym sezonie na zapleczu ekstraklasy. Był to rok 2002, Górale jako ambitny beniaminek dopiero zbierali pierwsze szlify na centralnym szczeblu rozgrywek. Kibice Stomilu tamtego sezonu nie wspominają najlepiej ponieważ wtedy olsztynianie zajęli ostatnie miejsce w lidze i wypadli z II-ligowych rozgrywek. Pierwszy mecz Podbeskidzia ze Stomilem odbył się w 12 kolejce rozgrywek. 20 października na stadionie w Bielsku-Białej górą byli gospodarze, którzy zwyciężyli 2:1. Już w trzeciej minucie wynik otworzył Andrzej Szłapa, a w drugiej połowie podwyższył Jarosław Bujok. Jedyną bramkę
dla Stomilu zdobył Jacek Chańko. W barwach bielszczan wystąpili wówczas tacy zawodnicy jak Grzegorz Więzik, czy Piotr Czak, obecny kierownik drużyny. Wśród gości zagrał Adam Cieśliński, który kilka lat później cieszył bielskich kibiców swoimi bramkami zdobywanymi dla TSP.W rundzie wiosennej mecz w Olsztynie zakończył się bezbramkowym remisem.Kolejne odsłony w rywalizacji ze Stomilem przyszły dopiero po 13 latach. W sezonie 2016/17 Podbeskidzie ponownie wyjechało do Olsztyna – pomimo ogromnej przewagi gości zwyciężył Stomil 1:0 po bramce Arkadiusza Czarneckiego w 90 minucie.Podbeskidziu nie udało się zwyciężyć również w meczu rewanżowym w Bielsku-Białej, pomimo szybko objętego prowadzenia – już w czwartej minucie kapitalną bramkę zdobył Nermin Haskić – Górale przespali początek drugiej połowy, kiedy to stracili dwa gole. Co prawda wyrównał Szymon Lewicki, ale to wystarczyło jedynie do zdobycia jednego punktu.SKRÓT MECZU Z 2017 ROKU O tym, jak trudnym terenem jest stadion Stomilu Podbeskidzie ponownie przekonało się w ubiegłym sezonie – w 3. kolejce 1 ligi znów górą byli stomilowcy, którzy zwyciężyli 3:1. Jedyną bramkę dla Podbeskidzia zdobył wówczas Paweł Tomczyk.Zła seria gier z Dumą Warmii przełamana została dopiero wiosną tego roku, po zaciętym pojedynku o wygranej Podbeskidzia zadecydował skutecznie wykonany rzut karny w doliczonym czasie gry przez Valerijsa Sabalę.Liczba spotkań: 6