20.12.2018

Statystyki jesieni cz. I

Czas podsumowań, popularnych po zakończeniu części rozgrywek, nie ominie zespołu Górali. Opublikowany został raport statystyczny od InStat, w którym prześwietlono jesienne rozgrywki Fortuna 1 Ligi. Jak wypadają w nim bielszczanie?W tej części podsumowania skupiliśmy się na statystykach drużynowych, wkrótce pod lupą znajdą się dane dotyczące indywidualnych osiągnięć zawodników.Bramki zdobyte:
  • W rundzie jesiennej Podbeskidzie zdobyło 30 bramek – więcej ustrzelił jedynie lider z Częstochowy oraz Bruk-Bet Termalica. Wraz z Góralami na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się z identycznym dorobkiem ekipy z Mielca, Bytowa i Łodzi.

• Najczęściej Podbeskidzie do siatki rywala trafiało w drugiej połowie – tak padło 60% bramek dla TSP, czyli 18 goli. Nieco mniej, bo 12 trafień, bielszczanie zdobyli jeszcze przed przerwą. Najszybszą bramką dla Podbeskidzia zdobytą w trakcie rundy jesiennej był gol Valerijsa Sabali z meczu w Niepołomicach i była to bramka wyrównująca, ponieważ minutę wcześniej gospodarze wyszli na prowadzenie.

• Okresem, w którym Podbeskidzie było najbardziej skuteczne był w minionej rundzie pierwszy kwadrans drugiej połowy, w którym padło 9 bramek, blisko 1/3 całego dorobku strzeleckiego graczy TSP.

• 80% bramek zdobytych przez Górali padło po strzałach z pola karnego, strzałami z dystansu bielszczanie zaskoczyli rywali tylko czterokrotnie.

• Na bramkę rywali, średnio w meczu, Podbeskidzie uderzało 13,4 razy z czego 5,1 to strzały celne (38%).

• Aby zdobyć bramkę Podbeskidzie wymieniało średnio 3,7 podań w akcji, a gole padały średnio po uderzeniach z dystansu 8 metrów.

• Dziesięć razy powodzenie przyniosło bielszczanom rozegranie stałego fragmentu gry, w tym trzy bramki zdobyli strzałami z rzutów karnych (Palavandishvili w meczu z Wartą oraz Sierpina z Puszczą i Stomilem). Tylko jeden rzut karny nie został wykorzystany - strzał Gugi obronił bramkarz GKS-u Tychy.

• Kontry Górali były zabójcze 12 bramek, czyli 60%, Podbeskidzie zdobyło z kontrataku. Jest to i najwyższy odsetek i najwięcej bramek zdobytych w ten sposób spośród wszystkich drużyn 1 ligi. Średnia całej ligi to 6 bramek z kontry, które stanowią 37% całej zdobyczy.
Bramki stracone:
  • Zaledwie pięć zespołów może poszczycić się szczelniejszą niż Podbeskidzie defensywą. Górale stracili 22 bramki – zdecydowanie w tej statystyce prowadzi Raków, który stracił tylko dziesięć goli. Nieco więcej traciły Sandecja (12) oraz Stal Mielec (14), czyli drużyny z podium ligowej tabeli.

• Najbardziej uważni Górale powinni być w drugiej połowie, zwłaszcza między 60 a 75 minutą – to wtedy stracili 7 bramek, czyli 32% wszystkich straconych goli.

• Bardzo dobrze bielszczanie bronią natomiast przy stałych fragmentach gry wykonywanych przez rywali. Tylko trzy razy dali się w ten sposób zaskoczyć – raz po rzucie rożnym, raz po rzucie wolnym i jedna bramka padła z rzutu karnego.
Posiadanie piłki:
  • Średnio w meczu Podbeskidzie utrzymywało się przy piłce przez 27’01’’ i jest to jeden z lepszych wyników – największym czasem posiadania piłki może poszczycić się ŁKS i Raków, które jako jedyne przekroczyły barierę 30 minut.

• Dobrze Podbeskidzie wypada także w statystyce odbiorów piłki – 65 odbiorów w tym jedenaście na połowie rywala to trzeci wynik w lidze.

• W czołówce bielszczanie są również w kategorii pojedynków główkowych, których stoczyli średnio 48 na mecz a 52% z nich zakończyła się powodzeniem. W walce powietrznej dominuje Raków Częstochowa i Odra Opole które wygrywają 54% pojedynków. A najczęściej do główki skaczą zawodnicy Puszczy Niepołomice, którzy podejmują średnio w meczu 65 takich prób.

• Górali można natomiast pochwalić za odwagę, bo to zawodnicy z Bielska-Białej najczęściej podejmują próbę dryblingu – średnio 30 razy w meczu z czego 57% przynosi zamierzony efekt.