
Światowy Dzień Baterii
18 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Baterii. Dlaczego akurat taka data?
Ponieważ tego dnia w 1745 roku urodził się włoski wynalazca Alessandro Volta, który jako pierwszy stworzył ogniwo wytwarzające prąd elektryczny, co dało początek późniejszym bateriom. I choć nie wyobrażamy sobie życia bez nich, ponieważ zasilają różne przedmioty codziennego użytku, to należy mieć w pamięci, że zużyte, stanowią odpad niebezpieczny. A to oznacza, że muszą być w odpowiedni sposób zbierane.
W bateriach zachodzą skomplikowane procesy chemiczne a metale ciężkie a także kwasy i zasady stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Każda bateria czy urządzenie elektryczne, które ją posiada (np. telefon) to źródło ołowiu, rtęci, niklu czy cynku, które nie ulegają neutralizacji w środowisku naturalnym. Czy wiesz, że bateria guzikowa może skazić nawet 1m3 gleby lub zatruć 400 litrów wody, tym samym wywołując istotne zmiany ekologiczne? Tak się dzieje jeśli zostaną one wyrzucone do wody czy gleby.
Zużyte baterie, które są w niewłaściwy sposób zagospodarowywane, stanowią poważne zagrożenie dla środowiska. Ale jeśli postąpimy z nimi odpowiednio, mogą stać się źródłem cennych surowców, które aż w 99,5% mogą zostać odzyskane. W ten sposób można poddać recyklingowi papier, plastik, żelazo oraz metale nieżelazne: glin, miedź, nikiel, kobalt czy kadm w nich zawarte. Warunkiem jest prawidłowa ich segregacja. Pod żadnym pozorem nie wolno ich wyrzucać do domowych koszy. Niekorzystne czynniki, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura mogą doprowadzić do uwolnienia substancji niebezpiecznych. Dlatego najlepiej zbierać je do osobnego pojemnika, a gdy się zapełni przywieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To samo dotyczy akumulatorków, baterii z telefonów czy laptopów. W PSZOK-ach zostaną one zabezpieczone oraz we właściwy sposób przekazane do dalszego recyklingu. Dodatkowo w sklepach, marketach lub w szkołach organizowane są zbiórki tego typu odpadów, tak aby nie trafiały one do domowych koszy z innymi odpadami.
Przypominamy adresy PSZOK-ów w Bielsku-Białej:
- Ul. Krakowska 315d
- Ul. Straconki 1
Następny mecz
Następny mecz
Betclic 2. Liga 2024/2025 - Kolejka 31


VS

