Jest pierwszym klubem piłkarskim z Bielska-Białej lub okolic, który wystąpił na poziomie Ekstraklasy, oraz najbardziej wysuniętym na południe kraju zespołem w tej klasie rozgrywek. Historia klubu na stałe wpisana jest w zawiłe dzieje dwumiasta nad rzeką Białą. Pierwszy protoplasta klubu powstał w 1907 roku, wówczas założono Bielitzer Fussball Klub. Przez lata zmieniały się nazwy zespołu, przechodził on wiele fuzji i przeobrażeń. W związku z tym za oficjalną datę powstania klubu uznaje się 11 lipca 1997 roku, kiedy to ostatecznie uformowała się struktura klubu, która w linii prostej rozwijała się do dnia dzisiejszego. W ostatnich latach występów wśród najlepszych drużyn w Polsce Podbeskidzie wyraźnie zaznaczyło swoją obecność na sportowej mapie kraju, wysyłając jednocześnie sygnał, że nawet najwięksi muszą się liczyć z piłkarskim powiewem świeżości z beskidzkich szczytów. Znakiem rozpoznawczym Podbeskidzia jest góralski charakter, upór i ogromna determinacja, dzięki czemu z każdego starcia wychodzą silniejsi.

Wspinaczka na szczyt trwa - przyszłość należy do Górali!